פסולת אורגנית ניתן להפריד לפח החום ב-11 קיבוצים ברחבי המועצה

תושבים המעונינים בקומפוסטר מוזמנים להרשם כאן

הנחיות לקומפוסטציה ביתית

  • איך מתחילים: בוחרים מקום מוצל, ומניחים/מפזרים שכבת ענפים בגובה של כ-10 ס"מ בערימה מסודרת על גבי האדמה (הענפים דרושים לניקוז עודפי הנוזלים). על הענפים מניחים את כל שאריות המטבח ומכסים בשכבה של שאריות אורגניות מן הגינה (עלים, דשא קצוץ). ממשיכים באותה הדרך ויוצרים שכבות של פסולת מטבח- פסולת גינה- פסולת מטבח- פסולת גינה. לאחר שערמנו את השאריות במשך מספר חודשים ויש לנו ערימה גדולה ויפה, ניתן להתחיל ערימה חדשה לידה. בסך הכול אנו זקוקים לשתי ערימות, אשר "יעבדו" במקביל.
  • איך נוצר קומפוסט: קומפוסט הוא תוצר פירוק של חומר אורגני על ידי מיקרו-אורגניזמים (חיידקים ופטריות) ומקרו-אורגניזמים (חרקים) הנמצאים באופן טבעי באדמה. היצורים הללו ניזונים מן החומר האורגני, מפרקים אותו ומעכלים אותו. כתוצאה מכך נוצר חום (הערימה יכולה להגיע עד ל 70 מעלות צלזיוס!) ומשתחררים מים אשר נוזלים אל מתחת לערימה (המים מגיעים משאריות הירקות והפירות שלנו, המכילים לעיתים 90% מים). בסופו של תהליך הפירוק ייעלמו השאריות שהוספנו לערימה ובמקומן נקבל חומר כהה, אחיד ובעל ריח נעים (כשל אדמה לחה לאחר הגשם).
  • "קומפוסט": תהליך מבוקר בו הופך חומר אורגני גולמי (פסולת מטבח וגינה במקרה שלנו) לרקבובית המשמשת כדשן וחומר לשיפור פוריות הקרקע.
  • מה להכניס לערימת הקומפוסט: כל פסולת ממקור אורגני כגון שאריות ירקות ופירות, תבשילים, לחם, קליפות ביצים, שקיות תה, עלים, קרטוני ביצים חתוכים, דשא קצוץ, נייר טואלט, ענפים קטנים, ועוד... מוצרי חלב ובשר יתפרקו אף הם, אולם ייתכן והכנסתם לערימה תמשוך כלבים או חתולים. פסולת גדולה כגון חצי אבטיח או פומלה שלמה יש לחתוך לחתיכות קטנות יותר. החיידקים המפרקים את שאריות המזון יוכלו לפרק את החומר ביתר קלות והקומפוסט יהיה מוכן מהר יותר.
  • מה לא להכניס לערימה: מתכות, פלסטיק, חומרים כימיים, קלקר ושאר חומרים שאינם מתכלים. נייר וקרטון עדיף לשלוח למחזור ושאריות בשר, כאמור, עלולות למשוך אורחים לא קרואים אל הערימה. אולם בשר, אם יוכנס אל מרכז ערימת הקומפוסט ויכוסה, יתפרק מהר יחסית ולא יהווה מטרד. כאשר אנו בוחרים להוסיף בשר או חלב לערימה רצוי לפתוח את מרכז הערימה, להכניס את השאריות אל מרכזה ואח"כ לכסות היטב.
  • הטיפול השוטף בערימת הקומפוסט: היצורים המפרקים את החומר האורגני זקוקים למזון, אוויר, רטיבות (מים) ולחום, ממש כמו כל ייצור חי אחר. לכן אם נזכור מי עושה את העבודה, הדבר יקל עלינו את הטיפול ופתרון בעיות. בחורף נדאג לכסות את הערימות (על מנת למנוע שטיפה של חומרי הזנה ועודף רטיבות), ובקיץ נדאג להצל על הערימה ולהרטיב אותה מידי פעם (על מנת למנוע התייבשות).

פתרון בעיות

 

 
  • קומפוסטר או לא? ואם כן איזה? לא חייבים קומפוסטר על מנת לעשות קומפוסט, אולם הקומפוסטר יכול לעזור לנו לשמור על ערימה מסודרת, למנוע מחיות לנבור בערימה ולשמור על הלחות בקיץ והחום בחורף. על הקומפוסטר להיות ללא תחתית או בעל תחתית מחוררת (לאפשר ליצורים המפרקים להיכנס ולעודפי הנוזלים להתנקז), נוח לגישה ולערבוב ורצוי שיהיו שניים על מנת לאפשר לערימה הראשונה "להבשיל" לגמרי ובינתיים להשתמש בקומפוסטר השני. הקומפוסטר יכול להיות מפלסטיק, עץ או כל חומר אחר מלבד מתכת. ניתן להשתמש בקומפוסטרים קנויים, בחביות שהוסבו למטרה זו או לבנות מקרשים או מדפים ארגז ללא תחתית. לא משנה באיזה קומפוסטר תבחרו, העיקר לעשות בו שימוש.
  • הקומפוסט המוכן: לאחר מספר חודשים (כאשר החומר בערימה הפך כולו אחיד וכהה והוא בעל ריח נעים כשל אדמת יער), ניתן לבצע בדיקה פשוטה על ידי אוורור הערימה והרטבתה. אם לאחר מספר ימים לא ניכרת התחממות - הקומפוסט מוכן וניתן ליישמו בגן. את הקומפוסט ניתן להצניע באדמה באופן שטחי, או להניחו מעל האדמה (פחות יעיל) סביב עצים, שיחים, ירקות, תבלינים או פרחים. כמות של דלי (10 ליטרים) למטר רבוע היא כמות יפה אשר תשפר את חייו של כל צמח בגינה. הקומפוסט המוכן משחרר יסודות הזנה לצמחים (דישון), משפר את תכונות קליטת המים של הקרקע ומכיל הרבה חיידקים טובים העוזרים לשמור על בריאות הצמחים ולמנוע מחלות.

כך הפכנו את הפסולת למשאב ובמקום לזהם את הסביבה ואת כדה"א, ייצרנו בעצמנו דשן אורגני משובח.